Kontaktujte nás +421 2222 000 62

Magnólia a jej choroby

Magnólie sú okrasné kríky až stromy, ktoré nadobúdajú stále väčšiu popularitu medzi pestovateľmi okrasných rastlín. V prospech magnólií hovorí ich krása v čase kvitnutia, keď sú obsypané plejádami kvetov v pestrých odtieňoch červenej, ružovej, žltej i bielej farby.

V tomto čase - skorej jari - ešte väčšina okrasných stromov nekvitne. Pozornosť na seba upútavajú aj typickou sladkastou vôňou. Po odkvitnutí na nich vynikajú ich pekné veľké listy a po skončení vegetačného obdobia sú na nich zaujímavé plody.

Aj keď je magnólia odolný a nie veľmi náročný  strom, predsa len sa mu nevyhnú choroby a škodcovia.

Teraz o niektorých chorobách Magnólií

Antraknóza magnólií

Pri tomto ochorení vznikajú na oboch stranách listov škvrny čiernej farby, do veľkosti 3 mm. Môžu s tvoriť aj škvrny vo farbe bronzovo-hnedej, alebo červenej s farebným okrajom – to svedčí o napadnutí rastliny hubami Botrytis cinerea, Cercospora handelii alebo Pestalotia spp. Ochorenie napáda rastliny, ktoré sú vysadené na chladnom a vlhkom mieste. Predchádzať tomuto ochoreniu sa dá dobrým odvodnením, zabezpečením prúdenia vzduchu a skorým odstránením poškodených častí rastliny. Je potrebné sa vyhnúť zavlažovaniu, ktoré zvlhčuje listy, pretože prítomná vlhkosť môže spôsobiť, že vznikne antraknóza. Pri zistení tohoto ochorenia je potrebné vykonať ochranný chemický postrek niektorým prípravkom na škvrnitosť listov. Postrek treba opakovať po 14 dňoch podľa potreby - 2-3krát.

Verticiliové vädnutie

Toto ochorenie spôsobujú huby Verticillium dahliae a Verticillium albotrum. Ochorenie sprevádza vädnutie listov, ktorých farba sa spočiatku mení na žltú, okraje sú hnedé a listy vyzerajú ako opálené. Postupne vznikajú hnedé škvrny aj na vetvách. Typická pre túto chorobu je čierna farba koreňov. Pri tomto ochorení môže ker, alebo strom úplne zvädnúť. Nákaza sa prenáša vodou na zavlažovanie, infikovanými časťami rastlín, pôdou, pracovným náradím. Predchádzať tomuto ochoreniu sa dá tak, že treba zabezpečiť, aby nedošlo k mechanickému poškodeniu koreňov. Nebude sa meniť naraz veľké množstvo zeminy a hlavne zavčasu sa odstránia infikované rastliny. Chemická ochrana fungicídmi nie je účinná. Pri opakujúcom sa ochorení, treba prejsť k pestovaniu druhov Magnólií vhodnejších pre danú lokalitu.

Zelená škvrnitosť listov

Zelená škvrnitosť listov je ďalším ochorením, ktoré môže napadnúť Magnólie. Spôsobujú ho cudzopasné riasy Cephaleuros virescens. Tieto riasy spôsobujú choroby rastlinám s kožovitými listami, medzi ktoré patria aj Magnólie. To, že je rastlina napadnutá touto chorobou zistíme, podľa toho, že sa na listoch tvoria škvrny oranžovej, hnedej, sivej alebo aj zelenej farby o priemere cca 5mm. Napádané sú predovšetkým listy, ale nákaza sa môže prejaviť aj na vetvičkách, ktoré zakrpatievajú a tvoria sa na nich lézie. Nákaza sa šíri dažďovou vodou a najviac sa jej darí vo vlhkom teplom prostredí. Ako ochrana pred ochorením pôsobí dobré odvodnenie pôdy a zabezpečenie riadneho prúdenia vzduchu. Na chemickú ochranu sa používajú postreky na báze medi.

Profesionálne imitácie rastlín

Popísali sme si 3 choroby, ktoré spôsobujú Magnóliám nemalé problémy. Z uvedeného vyplýva, že nie je úplne jednoduché správne a včas diagnostikovať ochorenie. Nie je jednoduché nasadiť v dostatočnom rozsahu správnu liečbu obľúbenej rastliny. To môže viesť až fatálnym následkom – uhynutiu. Za úvahu by možno stálo porozmýšľať nad alternatívou, ktorá nám ušetrí čas i vynaloženú energiu. Umožní nám mať ilúziu obľúbenej rastliny aj na miestach, kde sa pestovať nedá – trebárs mať „vždy zelenú“ vetvičku kvitnúcej Magnólie kdekoľvek v interiéri. S požitím éterického oleja ako vône, je ilúzia dokonalá. Investícia do profesionálnej imitácie je výhodná a dlhodobá. Dnes to vôbec nie sú hanlivo nazývané umelé kvety. Vďaka materiálom použitým na výrobu je ich dlhovekosť zaručená, či je stanovišťom „rastliny“ interiér alebo exteriér.