Kontaktujte nás +421 2222 000 62

Palma Areca - jedinečnosť a elegancia

Palma Areca je rastlina, ktorej rodokmeň siaha až z Madagaskaru. V našich končinách je však viditeľná predovšetkým ako klasická izbová rastlina. Jej stonky, ktoré sú najmä vzpriamené, pripomínajú unikátnu rastlinu bambus. Tieto stonky bývajú ukončené vejárovitými, oblúkovitými, listami, ktoré sú protistojne usporiadané. Listy dokážu dosiahnúť dĺžku až neuveriteľných 1, 2 metra. 

Z odnoží palmy rastú nové rastliny. Ak rastlina rastie vo svojom prirodzenom prostredí, dokáže dorásť do výšky neuveriteľných 15 metrov. V izbovom prostredí však dorastie len do 10 % oproti výške, keď vyrastá v prirodzenom prostredí (150 centimetrov). Rastie veľmi pomalým tempom a je nenáročná na starostlivosť. Ako každá rastlina, aj Palma Areca prispeva k lepšiemu ovzdušiu, klíme, v miestnosti. 

Rozmnožuje sa delením. Ak sa rastlina presádza, mladé rastliny sa jednoducho dajú oddeliť od materských rastlín - týmto štýlom sa Palma Areca rozmnožuje. Aby ste však zvýšili úspech pri rozmnožovaní, je vhodné aby mladé rastliny neboli vyššie ako 30 centimetrov. Palmu Arecu je potrebné presádzať každý druhý rok a to na jar, vždy do väčšej nádoby. 

Počas obdobia vegetácie je potrebné aby bola Palma umiestňovaná na dobre jasne filtrovanom mieste. V zime jej však nezaškodí ani keď bude vystavovaná priamemu, ostrému, slnečnému svetlu. Palma si vyžaduje teplotu nad 16 °C a taktiež vyššiu vlhkosť.

Vyžaduje si zeminu, ktorá je priepustná, zmiešaná s podielom rašeliny, pieskom a listovkou. Zalievať Palmu treba predovšetkým intenzívne, vo väčšom množstve, avšak v zimnom období si vyžaduje vody menej - vtedy je potrebné znížiť množstvo vody tak o tretinu. Keďže táto unikátna rastlina si vyžaduje vysokú vlhkosť, je nutné kvetináč umiestniť na misku, ktorá je naplnená zvlhčovacími kamienkami. Hnojiť sa odporúča počas vegetačného obdobia, to znamená v lete, a to klasickým, tekutým hnojivom, ktoré je zriedené na koncentráciu 50%. 

Škodcovia a choroby

Keď sa na rastline objavujú hnedé konce listov, mali by ste spozornieť. Indikuje to najmä to, že v izbe je príliš suchý vzduch. V tomto prípade je pochopiteľne nutné zvýšiť vlhkosť v miestnosti, kde sa daná rastlina nachádza. Vhodným riešením bude aj to, ak začnete s rosením listov. Listy, ktoré hnednú - odumierajú, neodstraňujte trhaním, jednoducho ich len odstihnite. 

Ak sa vám na rastline objavili škvrny, dôvodov môže byť viacero. Môže ísť o preliatie rastliny, zalievanie príliš tvrdou vodou alebo dokonca nachladenie rastliny. Žltnutie listov je zapričinené nevyváženou, nesprávnou výživou. 

Ak sa listy premieňajú na striebristé, s najväčšou pravdepodobnosťou túto rastlinu napadol škodca - roztoč. Aj v tomto prípade Palme pomôže ak zvýšite vlhkosť.

Zdroj informácií: MojeRastliny

Na trhu sa nachádza množstvo druhov Paliem Areca s jednotlivými druhmi. 

Umelá Palma Areca betelová je vysoká 160-170 centimetrov vrátane črepníka s priemerom približne 80 centimetrov. Vďaka 50 filigránovým listom pôsobí palma ako skutočná. Je to veľmi atraktívna izbová rastlina. Listy sú tmavo a svetlozelenej farby, aby bolo lepšie vidieť čerstvé listy. Palma má 7 umelých kmeňov a listy začínajú približne po 60 cm od zeme. Palma vyzerá veľmi prirodzene a ako celok je pomerne hustá. Listy sa môžu podľa potreby ohýbať. Dodávaný základný črepník je v rozmere 17 x 20 centimetrov.

Areca betelová.
Areca betelová.

Táto umelá palma Areca betelová je dostupná v rôznych veľkostiach. K dispozícii je vo veľkosti 190 centimetrov a 210 centimetrov.

Na rozdiel od Arecy betelovej, je na trhu aj Areca, ktorá je vo veľkosti 100 centimetrov. Celková výška palmy je približne 100 cm s priemerom koruny okolo 50 cm. 27 rôzne dlhých a rôzne širokých palmových listov je vybavených menšími 243 palmovými listami. Palme to dáva jemný, ale zároveň hustý vzhľad. Listy sú vyrobené z vysoko kvalitného materiálu. Obzvlášť pozoruhodné sú malé detaily, ako sú tvar, farba listov. V spodnej časti kmeňa sú spracované drevnaté konce stoniek zo skutočných paliem. Listy sú vyrobené z nepremokavého PE materiálu, vďaka čomu je táto rastlina vhodná pre chránené vonkajšie plochy. Nie je vhodné na veterné miesta, pretože listy sa môžu odtrhnúť. V závislosti od výrobcu sa rastlina dodáva v ozdobnom črepníku alebo základnom plastovom črepníku. Odporúčame vhodnú výsadbu a hydrogranulát alebo iný plniaci materiál.

Umelá palma Areca.
Umelá palma Areca.

Umelá palma Areca je vysoká približne 120 cm (meraná od zeme) a je vyrobená z 13 textilných lístkov. Obzvlášť pozoruhodné sú veľmi pekné filigránové textilné listy rôznych dĺžok. Tie začínajú už nízko nad črepníkom. Dlhé listy v hornej oblasti spôsobujú, že palma vyzerá veľmi expanzívne. Listy je možné ohýbať podľa želania. Výška palmy vrátane črepníka je približne 120 cm. Počet palmových listov je 13 ks. Priemer palmy je okolo 100-120 cm. Začiatok listovania je približne po 35 cm.

Palma Areca 120 centimetrov.
Palma Areca 120 centimetrov.

Palmy Areca sú jedným z najpopulárnejších druhov paliem na dekoráciu interiéru vďaka ich hustote. Palmové listy sú vyrobené z textilného materiálu a veľmi dobre kopírujú skutočné listy. Palma, ktorá pôvodne pochádza z tropických lesov, dodá vášmu domovu trochu exotický nádych. Naša umelá palma areka je vyrobená z plastových kmeňov v tvare rúrky a mierne žltkastozelených dlhých stoniek, ktoré nesú mierne zakrivené listy vyrobené z plachtoviny. Na troch hlavných kmeňoch je reprodukované textilné palmové vlákno, vďaka čomu vyzerá dlaň ešte reálnejšie. Umelá palma Areca je v prírodnej farbe, tvaru listu a reliéfu listov, a preto je veľmi krásnou a podrobnou replikou skutočnej palmy. Výška palmy vrátane črepníka je približne 150 cm. Priemer palmy je okolo 80 - 90 cm. Palma je vybavená 24 listami a 4 výhonkami. Veľkosť listov je o rozmere približne 35 x 25 cm a 47 x 27 cm. Základný črepník je o rozmere 17 x 20 cm (VxHM). Listy sú pevne zviazané pre bezpečnú prepravu. Jednotlivé listy sú veľmi dobre modelované a robia túto rastlinu zdanlivo skutočnou. Plnosť čiže hustotu palmy si môžete sami určiť a prispôsobiť ju požadovanému vkusu. 

Umelá palma Areca vo veľkosti 150 centimetrov.
Umelá palma Areca vo veľkosti 150 centimetrov.

Palmy Areca patria medzi najobľúbenejšie druhy paliem na zdobenie bytových a obchodných priestorov. Listy sú vyrobené z plachtoviny a detailne tak reprodukujú pôvodné skutočné. Vďaka 19 jemne vejárovitým listom má palma peknú hustotu. Palma Areca je realistickej farby, tvaru listu a reliéfu listu, a preto je krásnou a podrobnou replikou skutočnej palmy. Celková výška palmy vrátane črepníka je 170 cm. Počet listov na palme je 19 kusov plus 3 nové výhonky. Veľkosť listov je približne 55 x 27 cm a sú vyrobené z plachtoviny. 3 plastové kmene sú obalené umelým palmovým vláknom. Priemer palmy je približne 90 - 100 cm. Začiatok listovania začína približne po 50 cm.

Palma Areca vo veľkosti 170 centimetrov.
Palma Areca vo veľkosti 170 centimetrov.

Palmové listy veľmi dobre kopírujú skutočné listy. Použitím 2 skutočných drevených kmeňov so samostatnými výškami, ktoré sú s množstvom palmových listov, vyzerá táto replika Palmy Areca veľmi hustá a luxusná. Listy majú individuálne stopky, a preto sa môžu ohýbať do tvaru podľa vašich vlastných potrieb (tesne priliehajúce a husté alebo ďalej oddelené a vzdušné). Celková výška je asi 225 cm od zeme s priemerom asi 110 cm. Rastlina sa dodáva v základnom plastovom črepníku. Ilustrované kvetináče sú k dispozícii. Použitím vysokého kvetináča môže celková výška palmy ľahko dosiahnuť okolo 275 - 300 cm. Palma je vybavená 1 100 listami.

Táto unikátna palma vo veľkosti neuveriteľných 225 centimtrov sa predovšetkým hodí do interiéru reštaurácií, hál, nákupných centier a všade tam, kde chcete aby zožala svoj úspech.

Palma Areca vo veľkosti 225 centimetrov.
Palma Areca vo veľkosti 225 centimetrov.

Na záver to najlepšie. Palmy Areca Royal sú unikátom, ktoré rozžiaria každý kút. Ponúkame ich vo veľkosti 120 centimetrov a 180 centimetrov.

Ako už názov napovedá, palma Royal Areca je kráľovnou paliem Areca. Palmové listy sú obzvlášť husté a široké a stopky sú obzvlášť dlhé. Vďaka veľkému počtu palmových listov a veľkosti jednotlivých listov je táto palma obzvlášť expanzívna a huňatá. Umelá palma Areca je vďaka svojim 24 (ak ide o 120 centimetrovú palmu) alebo 45 (ak ide o 180 centimetrovú palmu) silným listom jedným z najpopulárnejších typov paliem na dekoráciu interiéru. Palmové listy sú rôznej dĺžky a začínajú krátkymi výhonkami priamo nad kvetináčom. Listy rôznych dĺžok majú individuálne stopky, a preto sa dajú úžasne ohnúť do tvaru podľa vašich vlastných potrieb (tesne priliehajúce a husté alebo ďalej oddelené a vzdušné).

Palma Areca Royal vo veľkosti 120 centimetrov.
Palma Areca Royal vo veľkosti 120 centimetrov.
Palma Areca Royal vo veľkosti 180 centimetrov.
Palma Areca Royal vo veľkosti 180 centimetrov.

Prečo sa rozhodnúť pre umelú palmu Areca?

Minimálna starostlivosť, žiadny strach o napadnutie škodcom a nerozoznanie od klasickej živej palmy Areca je len maličkosť, ktorá vás určite presvedčí ku kúpe. Široká škála produktov v rôznych prevedeniach vám zaručí to, že sa nebudete vedieť rozhodnúť, ktorá je nakoniec tá, ktorá spriemní váš domov. 

Nevýhodou, ktorá je však zanedbateľná je to, že umelá palma Areca vám aj napriek svojej kráse a všetkým benefitom, nedokáže cirkulovať a zlepšovať klímu v ovzduší.