Kontaktujte nás info@hk-green.sk

Spálňa, ktorá nie je len miestom odpočinku a oddychu

Každý z nás túži po tom, aby jeho dom či byt vyzeral útulne, vkusne a reprezentatívne. V nasledujúcich článkoch Vás postupne prevedieme všetkými miestnosťami Vášho domu.

Ako sme už raz spomínali, nemusíte sa riadiť najnovšími trendmi. Trendy by v prvom rade mali slúžiť ako inšpirácia pre Vás v prípade, že ste zamrzli na nejakom bode pri zariaďovaní a neviete sa pohnúť ďalej. Čo je však priorita? Prioritou je to, aby ste sa cítili komfortne Vy vo Vami obývanom priestore. Niektorí obľubujú minimalizmus a preto sa zväčša nechávajú inšpirovať práve interiérovými dizajnami, ktoré ponúkajú inšpirácie a tipy hľadiac na nároky a preferencie minimalistov. Iní zas preferujú mix štýlov a sú s tým spokojní. Nezabudnite na to, že prvoradé je Vaše pohodlie a nie to, čo preferujú svetoví dizajnéri.

Najdominantnejším prvkom v spálni je posteľ. Na trhu môžete nájsť množstvo štýlov postelí od klasických drevených cez čalúnené až po čoraz viac populárne tzv. Americké postele. Výber je naozaj veľmi bohatý a preto dbajte na to aby takýto dominantný prvok bol odrazovým mostíkom k ucelenému dokonalému celku.

Posteľ má mať najdominantnejšiu úlohu v celej miestnosti.
Posteľ má mať najdominantnejšiu úlohu v celej miestnosti.

Nábytok v miestnosti je tak isto veľmi kľúčový. Spálňa by mala byť v prvom rade charakteristická vzdušnosťou, ktorá pôsobí priaznivo pre dokonalý oddych. Množstvo nábytku už dávno nie je in. Disponujte s nábytkom a s veľkosťou izby veľmi opatrne. Nábytkárske obchody majú v ponuke aj komplety, ktoré dokonale ladia a preto uľahčujú kúpu svojim potenciálnym zákazníkom. Najvhodnejšou voľbou bude kúpa takýchto kompletov. Ak sa však rozhodnete ísť svojou vlastnou cestou, vzhľadom na Vaše preferencie rozhodne nešliapnete vedľa. Našim tipom však je to, aby ste do miestnosti neaplikovali prehnané množstvo nábytku. Pýtate sa prečo? Ako je už vyššie spomínané, spálňa by mala byť charakteristická svojou vzdušnosťou. Preto masívne kusy nábytku veľmi rýchlo a nebadane uberajú z tejto podstatnej a žiadúcej vlastnosti daného priestoru.  Ak vo Vašom dome či byte nemáte možnosť samostatného šatníka a je nutné mať umiestenú skriňu v spálni, siahnite po maximálne jednom kuse skrine. Celkový počet nábytku v miestnosti by nemal byť vyšší ako 5.

Vhodnou voľbou pri výbere skrine je tzv. vstavaná skriňa so zrkadlom na prednej strane, ktoré dokáže taktiež opticky zväčšiť spálňu.
Vhodnou voľbou pri výbere skrine je tzv. vstavaná skriňa so zrkadlom na prednej strane, ktoré dokáže taktiež opticky zväčšiť spálňu.

Závesy. Mnohí to pokladajú za zbytočnosť. Opak je však pravdou. Na trhu je množstvo zaujímavých druhov závesov, ktoré plnia nie len funkciu zatemnenia, ale zároveň Vás môžu uchrániť aj pred pohľadmi zvedavých susedov. Závesy sú taktiež považované za dokonalou bodkou na záver pri zariaďovaní interiéru. Dotvoria príjemnú a útulnú atmosféru. Na to aby závesy miestnosť zútulnili však nemajú mať najdominantnejšiu úlohu. Tú úlohu prenechajte posteli. K dispozícií sú aj tzv. ozdobné spony, ktoré majú estetickú funkciu a zároveň sú aj veľmi nápomocné.

Závesy sú mimoriadne dôležité pre utvorenie dokonalého celku.
Závesy sú mimoriadne dôležité pre utvorenie dokonalého celku.

Kúsok prírody v podobe kvetov vo Vašej spálni je rozhodne vhodná voľba. Pri výbere kvetov by sme odporúčali siahnuť po menších kvetoch. Mimoriadne obľúbené sú orchidei, hortenzie či dokonca ruže. Ak ste však rozhodnutí, že vo Vašej spálni chcete nekvitnúce kvety vhodnou voľbou bude napríklad aloe vera, zamiokulkas či dokonca šeflera paprskolistá. Alergie sú veľmi nepríjemnou záležitosťou a práve preto sú umelé kvety tou najvhodnejšou voľbou pri riešení tohto problému.

Zeleň dodá miestnosti ten pravý šmrnc
Zeleň dodá miestnosti ten pravý šmrnc

Farba na stenách dokáže urobiť divy. Ak chcete spálňu presvetliť a rozjasniť siahnite po svetlých tónoch a rozhodne nešliapnete vedľa. Pravdou je, že takéto svetlé tóny dokonca dokážu opticky miestnosť zväčšiť. Ak však nechcete mať na stenách „obyčajnú“ bielu farbu, môžete siahnuť po rôznych odtieňoch béžovej. Výber je naozaj široký. Tmavé tóny farieb si preto radšej prenechajte do iných miestností kde dodajú ten pravý šmrnc.

Nestarnúca biela klasika je taktiež vhodnou voľbou.
Nestarnúca biela klasika je taktiež vhodnou voľbou.