Kontaktujte nás info@hk-green.sk

5 tipov pri zariaďovaní ideálnej terasy

S prichádzajúcimi jarnými večermi sa väčšina z nás teší na vysedávanie v záhrade alebo na terase. Tak ako v interiérovom dizajne sú nám prezentované trendy, inak tomu nie je ani pri terasách a záhradách. V dnešnom článku Vám ponúkame zopár trendov, ktoré Vám môžu napomôcť pri zariaďovaní exteriéru Vášho domu. Veď ako sa hovorí, všade dobre, no doma najlepšie. Práve kvôli tejto známej myšlienke sa musíme posnažiť na malom priestore vyčariť zázraky, aby sme sa v záhrade cítili čo najlepšie.

Výber nábytku nenechávajte na náhodu

V dnešnej dobe sú nám podsúvané rôzne typy nábytkov, ktoré sú vhodné do exteriéru. Niektoré sú inšpirované najnovšími trendmi a niektoré stavia na kvalitu. Pamätajte na to, že za kvalitu sa oplatí priplatiť. Predsa len, nechcete kupovať záhradný nábytok každú sezónu. Nábytok určený do exteriéru je väčšinou vyrábaný z kovu, plastu alebo vzájomnou kombináciou. Obľúbené sú taktiež, ale výrobky z dreva. Podstatné je aby sa záhradný nábytok ľahko udržiaval, bol schopný odolávať poveternostným vplyvom, ale zároveň musí byť pohodlný a pevný. Stopku nedostáva ani pohodlná závesná hojdačka či hojdacia sieť.

Vhodný výber nábytku je veľmi podstatný pri zariaďovaní terasy.
Vhodný výber nábytku je veľmi podstatný pri zariaďovaní terasy.

Kvety by mali byť gro vašej záhrady

Ako iste vieme, kvety často utvoria úplne iný a oveľa lepší celkový dojem. Veľmi obľúbené sú kvety ako aeonium, fikus či dokonca agave.

Výhodou terasy je aj to, že na nej môžete pestovať aj bylinky ako sú mäta, medovka alebo bazalka a rôzne iné druhy byliniek. Nie len že Vám prinesú osoh do kuchyne, ale zároveň aj rozvoňajú celú Vašu terasu.

Našim tipom, ktorým odstránite zvedavé pohľady susedov je rozhodne voľba drevených zásten. Práve tieto zásteny Vám poskytnú súkromie, minimalizujú nepríjemný vietor a zabraňujú zvedavým pohľadom susedov. Na tieto zásteny môžete aplikovať popínavé rastliny ako napríklad brečtan, ktoré obyčajný kus dreva premenia na zaujímavú súhru prírodných materiálov so zeleňou.

Kvety na Vašej terase dotvoria dokonalý celok.
Kvety na Vašej terase dotvoria dokonalý celok.

Aký štýl je ideálny?

Tak ako aj v interiéri aj v exteriéri musí vládnuť istá harmónia. Terasa má byť akýmsi prepojením s celkovou architektúrou Vášho domu. Nezabúdajte ani na vhodný výber dlažby. Najvhodnejšou voľbou je samozrejme mrazuvzdorná dlažba, ktorá má nízku nasiakavosť. Nezaháľajte a stavte na kvalitu. Najvhodnejšia a najčastejšie využívaná je keramická dlažba. Zaujímavým prvkom sú taktiež mozaikové dlaždice. Stopku nemá ani drevená podlaha, ktorá si však vyžaduje podstatne viac starostlivosti.

Štýl by teda mal korešpondovať s celkovým dizajnom celého domu. Ak korešponduje a nadväzuje na dizajn domu, tvorí to dokonalý celok a Vy sa budete cítiť doma ako v siedmom nebi.

Brnknúť na strunu a inšpirovať sa španielskym štýlom rozhodne nie je na škodu.
Brnknúť na strunu a inšpirovať sa španielskym štýlom rozhodne nie je na škodu.

Nezabudnite na osvetlenie

Romantika pri sviečkach má síce svoje čaro, no osvetlenie je viac než len nutné. V ponuke je množstvo svietidiel od stojacich lámp cez klasické svietidlá na stenu a dokonca sa môžeme stretnúť aj so solárnymi svetelnými reťazami.

Osvetlenie dotvorí dokonalý celok.
Osvetlenie dotvorí dokonalý celok.

Žiarivé farby vs. nude odtiene nestarnúcej hnedej

Horúcim tipom je použitie žiarivých farieb či už na vankúšoch, matracoch, ktoré sú umiestnené na sedačkách alebo v doplnkoch. Žiarivé farby v nás evokujú pocity radosti a šťastia a pravdepodobne to je hlavným dôvodom, kvôli ktorému je tento trend veľmi uznávaný.

Ak však patríte medzi milovníkov jednoty a čistoty, rozhodne nebude krokom vedľa ak sa rozhodnete pre kombináciu hnedej a jej svetlých odtieňov.

Nezabúdajte, že podstatou je to, aby ste sa vo Vašej terase cítili príjemne Vy. 

Žiarivé farby Vás dostanú aj z tej najpochmúrnejšej nálady.
Žiarivé farby Vás dostanú aj z tej najpochmúrnejšej nálady.
Svetlé tóny ulahodia oku nie len Vám, ale aj Vašim hosťom.
Svetlé tóny ulahodia oku nie len Vám, ale aj Vašim hosťom.