Kontaktujte nás +421 2222 000 62

Bonsaj - symbióza človeka a prírody

V dnešnom článku Vám predstavíme zaujímavosti ohľadom nádherných bonsajov, ktoré rozhodne nesmú chýbať u Vás doma alebo vo Vašom podniku. Taktiež sa však dozviete výhody vlastnenia umelých bonsajov a základné informácie o mimoriadne obľúbenej zenovej záhrade, ktorá je čoraz populárnejšia a my sa tomu nemôžeme čudovať.

Význam bonsajov

Slovo bonsai pochádza z japončiny a jeho doslovný význam je „strom v kvetináči“. Termín „bonsai“ bol prijatý vo všetkých svetových jazykoch a vzťahuje sa na stromy pestované v plytkých kvetináčoch. Takáto rastlina by mala vyzerať ako skutočný strom nachádzajúci sa v prírode, ale v miniatúrnej podobe.

Legenda hovorí, že cisár dynastie Han vytvoril na svojom panstve skutočnú malú krajinu s riekami a jazerami, kopcami a údoliami a krásnymi miniatúrnymi stromami. Bonsaj neustále fascinuje milovníkov rastlín po celom svete. Ak ste už uvažovali o jeho kúpe, určite by Vás táto informácia mala presvedčiť o správnosti Vášho rozhodnutia.

Bonsaje sú oveľa viac ako len malé stromy. Už Japonci a Číňania považovali bonsaje za zdroj sústredenej energie a pri slávnostných chvíľach, či meditáciách ich kládli do ozdobného výklenku. Bonsaj sa v antickom umení Feng Shui dlhodobo rešpektuje pre svoju schopnosť vtiahnuť životné energie do miestnosti. Starostlivosť o nich sa považuje za skutočné umenie. Týmto miniatúrnym stromom môže trvať dlhé roky, kým dosiahnu pravú formu napodobňujúcu voľne rastúce exempláre.

Kam tieto originálne kúsky umiestniť?

Ak hľadáte niečo špeciálne pre Váš domov, kanceláriu či reštauráciu je na čase zvážiť umelý bonsaj. Jednoduché umelé miniatúrne stromy Vám ponúkajú množstvo výhod. Tie najhlavnejšie sú udržateľnosť minimálna starostlivosť. Či už v interiéri alebo exteriéri, v malej kancelárii alebo ako šikovný doplnok do reštaurácie, bonsaj sa hodí do každej miestnosti a akéhokoľvek preferovaného štýlu. Umelé bonsaje viete umiestniť aj tam, kde by živý kvet nemal ideálne podmienky.  Avšak umelé bonsaje neaplikujte na priame slnečné svetlo, aby nedošlo k neželanému efektu- vyblednutiu farieb stromu.

Starostlivosť o živé bonsaje je náročná časovo, ale taktiež finančne. Výhodou umelých rastlín je jednorazový nákup. Okrem toho nebudete mať náklady spojené so starostlivosťou o prerezávanie, hnojenie či opätovné zalievanie. Kúpou umelého bonsaju zaručene ušetríte nemalú sumu.

Všetky naše produkty sú vhodné pre ľudí, ktorí trpia alergiami a živé stromy či kvety by im spôsobovali zdravotné problémy.

Zenová záhrada a jej význam

Zenová záhrada spája prírodu s tradičnými vierami, ktoré zdôrazňujú hlboké rozjímanie. Tieto nezameniteľné záhrady sú predovšetkým vyrobené zo starostlivo naskladaných kamienkov na sebe, machu či štrku. Záhrady sa vyskytujú predovšetkým v menších prevedeniach, a vďaka tomu sa celá pozornosť upriami práve na tento malý kúsok pokoja a nádhery v jednom.

Nie je to len o kráse, ale predovšetkým to má nezameniteľný hlbší význam. Záhrada by mala byť miestom, kde sa po namáhavom dni dokážete dostať do hladiny maximálneho pokoja. Po pridaní zenového prvku vysnívaný pocit nastane ako keby švihnutím čarovného prútika.

Ako iste vieme, tradičná zenová záhrada nedisponuje množstvom rôznych kvetov či stromov. Stretávame sa tu predovšetkým s klasikou ako bonsajové stromčeky, či rôzne verzie stromov s menším vzrastom. Jednou z najlepších výhod umelých bonsajov či rastlín je ich skutočný vzhľad. Kvalitné imitácie vyzerajú veľmi reálne a niekedy je veľmi ťažké rozoznať ich od tých živých.  Veľmi dobre si zachovávajú ich pôvodne navrhnuté tvary či farbu.  Keďže nedochádza k rastu, nemusíte sa starať o zalievanie, hnojivo či prerezávanie. Syntetický strom bude vyzerať o niekoľko rokov takmer totožne, ako keď ste si ho zakúpili. Nanajvýš stačí pár minút týždenne na údržbu listov, kmeňa a kvetináča.

Nie len maximálny pokoj, ale taktiež prebudenie zmyslov je želaným efektom. Čuchovým bunkám ulahodia predovšetkým kvetinové vône, ktoré sú upokojujúce ako napríklad levanduľa či jazmín.